Czym jest wolontariat pracowniczy?
WOLONTARIAT PRACOWNICZY to dobrowolna, bezpłatna praca na rzecz innych świadczona przez pracowników i wspierana przez ich pracodawcę. Pracodawca i pracownicy, a także ich partnerzy świadomie angażują się w działania wolontariackie w poczuciu odpowiedzialności za osoby, którym one służą. Wyrazem świadomego zaangażowania firmy jest uwzględnienie wolontariatu pracowniczego w jej dokumentach wewnętrznych: strategiach, planach, regulaminach pracy.
Jeszcze nie mamy wolontariatu pracowniczego w naszej organizacji. Od czego zacząć?
Skontaktuj się z nami! Chętnie umówimy się na konsultację i pokażemy Ci ścieżkę do wprowadzenia wolontariatu pracowniczego w Twojej firmie! Dzięki dedykowanym szkoleniom i warsztatom z naszej strony może Ci się to udać w stosunkowo krótkim czasie.
Wolontariat pracowniczy to nie tylko świetna okazja dla firmy i pracowników, żeby zrobić coś dobrego dla świata, ale też ogromnie pomocne narzędzie przy raportowaniu ESG!
Co to jest ESG?
ESG to skrót oznaczający czynniki, w oparciu o które tworzone są ratingi i oceny pozafinansowe przedsiębiorstw, państw i innych organizacji. Składają się one z trzech elementów:
- E – Środowisko (Environmental): Dotyczy realizacji strategii i polityki środowiskowej, zarządzania środowiskiem oraz troski o ekologię.
- S – Społeczna odpowiedzialność (Social Responsibility): Obejmuje relacje z udziałowcami, warunki pracy, przestrzeganie praw pracowniczych, jakość zarządzania i transparentność.
- G – Ład korporacyjny (Corporate Governance): Analizuje kryteria zarządcze, strukturę zarządu, niezależność decyzyjną i umiejętności zarządcze.
ESG pomaga inwestorom porównać alternatywne kierunki inwestowania, uwzględniając te trzy parametry. To ważne narzędzie, które uwzględnia nie tylko aspekty finansowe, ale także społeczne i środowiskowe.
Wypełniliśmy ankietę i prośbę o kontakt, ale nie skontaktowaliście się z nami.
Widocznie po naszej stronie wystąpił jakiś błąd – zdarza się najlepszym! Proszę, opisz sytuację i podaj swój mail wraz z nazwą organizacji w zakładce kontakt, a niezwłocznie odezwiemy się.
Jak często wysyłany jest newsletter?
Newsletter wysyłamy raz na miesiąc. Zawiera on informacje na temat konferencji w których uczestniczymy, informacjami na temat ESG oraz ofertą naszych szkoleń, warsztatów i certyfikacji.
Ile kosztuje certyfikat?
Proces certyfikacji składa się z 4 kroków. W procesie certyfikacji płatne jest tylko przeprowadzenie audytu oraz opracowanie raportu. Dla firm o przychodach netto równych lub powyżej 30 mln złotych rocznie opłata podstawowa wynosi 8 000 zł netto.
W przypadku firm o niższych przychodach netto, organizacji pozarządowych i innych podmiotów, wysokość opłaty może być negocjowana i dostosowana do skali prowadzonego audytu.
Jak długo ważny jest certyfikat?
Od momentu przyznania, Certyfikat „Wolontariat pracowniczy wysokiej jakości” jest ważny rok (12 miesięcy).
Po tym okresie firma może Certyfikat odnowić poprzez skróconą procedurę weryfikacji.
Jak wygląda proces certyfikacji?
Krok 1
Ankieta audytorska, służąca zebraniu danych do uzyskania Certyfikatu “Wolontariat pracowniczy wysokiej jakości”.
Firma/organizacja/instytucja zainteresowana staraniem się o Certyfikat otrzyma link do ankiety i zostanie poproszona o jej wypełnienie.
Punktacja: Ankieta jest podzielona na 3 części, a każda z części ma przypisaną określoną, maksymalną ilość punktów oraz tę minimalną, konieczną do uzyskania certyfikatu:
Część I – każde pytanie punktowane jest w skali od 0 do 4 punktów, maksymalna ilość punktów: 40; wymagane minimum punktów: 20
Część II – każde pytanie jest punktowane w skali od 0 do 3, maksymalna ilość punktów: 24; wymagane minimum punktów: 12
Część III – każde pytanie jest punktowane w skali od 0 do 3, maksymalna ilość punktów: 36; wymagane minimum punktów: 18
Punkty przyznaje audytor na podstawie odpowiedzi zawartych w ankiecie oraz, jeżeli zaistnieje taka konieczność, wywiadu pogłębionego w ramach audytu.
Krok 2
Ocena audytorów oraz audyt w siedzibie firmy.
Treść wypełnionej Ankiety przeanalizowana zostanie przez audytorów Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Następnie, audytorzy mogą poprosić o spotkanie w siedzibie firmy z określonymi osobami biorącymi udział w procesie realizacji wolontariatu w firmie, w celu pogłębienia wywiadu.
Krok 3
Raport z audytu: Raport uwzględniający oceny odpowiedzi zawartych w ankiecie oraz wnioski ze spotkania w firmie zostanie opracowany przez audytorów.
Krok 4
Weryfikacja przez Komisję, składającą się z niezależnych ekspertów: Komisja otrzymuje raport i wydaje ostateczną decyzję dotyczącą przyznania Certyfikatu oraz jego poziomu.
Chcemy zobaczyć pełną ofertę. Jak możemy ją otrzymać?
Chcemy przygotować ofertę skrojoną pod Twoje potrzeby! Jeśli chcesz umówić się z nami na spotkanie konsultacyjne najpierw wypełnij krótką ankietę diagnostyczną! To będzie pierwszy krok do Certyfikatu Wolontariatu Pracowniczego Wysokiej Jakości.
Gdzie znajdę Regulamin procesu certyfikacji?
Regulamin procesu certyfikacji znajdziesz tutaj.
Mam inne pytanie, jak możemy się skontaktować?
Wszystkie informacje kontaktowe, wraz z formularzem, dostępne są w zakładce Kontakt – chętnie odpowiemy na każde pytanie!